Młody Reporter w Katowicach

Gimnazjaliści ze Świedziebni znaleźli się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na Gazetę Szkolną Nasza Gazeta. Był to konkurs zorganizowany przez Gazetę Wyborczą, TVP 3Katowice oraz Polskie Radio Katowice. Finał konkursu odbył się 15 maja 2017r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Przedstawiciele naszej szkolnej redakcji Młodego Reportera pojechali tam wraz z opiekunem  Koła Dziennikarskiego- p. Anną Manelską.

Uczestniczyliśmy w gali rozdania nagród dla najlepszych gazet szkolnych. Nasz Młody Reporter uplasował się na trzecim miejscu, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni, gdyż zasięg tego konkursu był ogromny. Zgłoszono ponad 200 gazetek z całej Polski. Na uroczystość przybyli przedstawiciele szkół z całego kraju, m. in. z Zamościa, Szczecina, Białegostoku, Koszalina, Bydgoszczy, Łodzi, Lublina i… Świedziebni. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ale przede wszystkim wielka satysfakcja, że wieloletnia praca nad tym, aby szkolna gazetka była ciekawa, została zauważona i doceniona. A oceny takiej dokonało profesjonalne jury, w skład którego weszli: pani Ewelina Kosałka- Passia- dziennikarka Polskiego Radia Katowice, pan Przemysław Jedlecki- dziennikarz Gazety Wyborczej oraz pan Marcin Jałowy- Dziennikarz z TVP 3. Po uroczystości wręczenia nagród laureaci konkursu uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez dziennikarzy radiowych, a więc było to dla nas kolejne nowe doświadczenie.

Dla wielu młodych reporterów ze Świedziebni był to pierwszy wyjazd do Katowic, zatem wykorzystaliśmy okazję, aby zwiedzić najciekawsze miejsca w tym mieście. Udaliśmy się na krótką wycieczkę po Śródmieściu. Oczywiście musieliśmy zobaczyć słynny katowicki Spodek, czyli halę widowiskowo-sportową, która z zewnątrz kształtem przypomina nieco latający spodek  tzw. UFO. W Spodku są organizowane mecze siatkówki, koszykówki, hokeja na lodzie, koncerty muzyczne, imprezy okolicznościowe, konferencje naukowe,  przedstawienia cyrkowe, rewie na lodzie, rewie cyrkowe i imprezy targowe. Ze względu na rozmiary i warunki techniczne w hali organizowane są największe imprezy kulturalne, sportowe i muzyczne. Wystąpili tam m.in. Metallica , Dżem, Jean Michel Jarre, Depeche Mode , Budka Suflera, Modern Talking.

Najciekawsze wydarzenia sportowe, które odbyły się w Spodku to:

Mistrzostwa Europy w Koszykówce Kobiet 2011

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2016

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2016,

Zobaczyliśmy też Pomnik Powstańców Śląskich – upamiętniający trzy wystąpienia zbrojne ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim, mające na celu wywalczenie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Pomnik ma formę trzech orlich skrzydeł symbolizujących trzy Powstania Śląskie, z lat 19191921. Jest jednym z wielu symboli Katowic.

Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.