NIE dla czadu

Na początku stycznia bieżącego roku do naszego gimnazjum przybyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy . Celem tej wizyty było przede wszystkim uświadomienie uczniom istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom czadem.

Dochodzi do nich, bo nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być stosowane w domach od lat praktyki dotyczące np. uszczelniania okien, zaklejania kratek wentylacyjnych czy też zaniedbania związane z przeglądem stanu technicznego urządzeń grzewczych, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Dwaj mili panowieprzedstawili drugo- i trzecioklasistom w ciągu jednej godziny lekcyjnej prezentację na temat czadu. Obejrzeliśmy wiele wykazów i wykresów dotyczących zatruć tlenkiem węgla w naszym powiecie i w Polsce w ostatnim czasie. Jeden ze strażaków zaprezentował nam też czujki wykrywające dym lub czad. Członkowie PSP włączyli jedno z tego typu urządzeń, by pokazać nam, jak ostrzega ono przed zagrożeniem. Następnie padło pytanie, czy u kogoś z zebranych w domach są zamontowanie  takie czujniki. Odpowiedzi wszystkich uczniów były negatywne, co nie zaskoczyło strażaków. Honor grupy uratowała jedna z pań. Strażacy potwierdzili, że rzadko kto w naszym kraju montuje w domu wspomniane wyżej czujki, choć to bardzo przydatne urządzenia, które mogą ocalić życie nam i wszystkim osobom przybywającym z nami w tym samym budynku. Pamiętajmy, że istnieje wiele niebezpieczeństw i zagrożeń dla życia, więc powinniśmy się choć w takim stopniu zabezpieczyć. Nasze życie jest przecież droższe i cenniejsze niż zakup tego małego urządzenia.

Klaudia Krajnik