Obchody Dnia Świętego Patryka

Święto patrona Irlandii - św. Patryka jest jednym z niewielu świąt narodowych obchodzonych poza krajem pochodzenia. Ma na to wpływ zarówno duża popularność kultury celtyckiej jak i bardzo radosny, żywiołowy i beztroski charakter tego dnia. Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki już po raz dziewiąty przyłączyło się do szmaragdowego świętowania i zorganizowało obchody Dnia św. Patryka.

Obchody, które odbyły się 17.03.2017, są już tradycją i wizytówką naszej szkoły. Jak co roku, uczniowie i nauczyciele ze szkół gimnazjalnych naszego regionu spotkali się, aby wspólnie uczyć się, bawić, poznawać i poszerzać horyzonty na wielu różnych płaszczyznach przy akompaniamencie irlandzkiej muzyki.

W tegorocznej edycji ponownie zaszczyciły nas swoją obecnością zaprzyjaźnione już szkoły, które są z nami od samego początku obchodów – gimnazja z Górzna, Gołkowa, Osieka oraz Jastrzębia. Mieliśmy także ogromną przyjemność powitać w naszym gronie po raz pierwszy reprezentantów Gimnazjum ze Zbiczna.

Dzień św. Patryka jest wynikiem ogromnej pracy i pasji nauczycieli, uczniów i pracowników Gimnazjum w Świedziebni. Uczniowie, którzy realizują projekty edukacyjne uczą się, jak aktywnie włączyć się w organizację imprezy na taką skalę, kształtują postawę odpowiedzialności, rozwijają swoją kreatywność. Głównym celem obchodów jest rozwój kompetencji językowych oraz budowanie postawy otwartości i ciekawości wobec innych kultur.

W tym roku pobiliśmy rekord ilości uczestników – przybyło do nas ponad 100 gości, bardzo duża grupa absolwentów oraz uczniowie naszego Gimnazjum – w sumie ponad 300 uczestników.

W ramach Dnia Św. Patryka odbyły się:

• przedstawienie kabaretowe „School” w języku angielskim,
  • prezentacja multimedialna „School in Ireland” (projekt p. Andrzeja Sroki),
  • zajęcia z native speakerem z szkoły językowej Vogelschule,
  • konkurs przedmiotowy z języka angielskiego,
  • konkurs w formie stacji „Na językowym szlaku” (40 stacji z różnymi zadaniami – z języka angielskiego, wiedzy o Irlandii, konkurencje sprawnościowe),
  • konkurs plastyczny „A comic about school”,
  • konkurs drużynowy dla reprezentacji szkół „Kocham Cię Irlandio”,
  • konkurs na najlepsze przebranie,
  • loteria fantowa

Uczniowie zorganizowali także kawiarenkę, gdzie przygotowali pyszne jedzenie dla uczestników i gości – w tym mnóstwo domowego ciasta, które było zasługą wielu mam i znikało z talerzy w mgnieniu oka.

Realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego, którego bezinteresownie udzielili nam:

1. Powiat Brodnicki
  2. Wójt Gminy Świedziebnia p. Szymon Zalewski
  3. Pan Antoni Barczewski, przedsiębiorstwo Gabar
  4. Pan Jerzy Sitkiewicz, spółdzielnia producentów mleka „Wspólnota”
  5. Pan Piotr Burkwicz, Patron Sklep Gorszek
  6. Pan Stanisław Cieszyński, przedsiębiorstwo budowlane Kom-Bud
  7. Poseł Zbigniew Sosnowski
  8. Beata Grzybowska i Tomasz Siekierski, firma Multi
  9. Wydawnictwo Pearson
  10. Fundacja Kultury Irlandzkiej

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc. Mamy nadzieję, że roześmiane buzie naszych uczniów oraz wkład w kształtowanie młodych ludzi będą źródłem wewnętrznej satysfakcji.

Serdecznie dziękujemy również Rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniach. Nasi goście docenili przepyszny smak domowych ciast!

Nauczycielki języka angielskiego dziękują również wszystkim uczniom, którzy przez tak długi okres poświęcali swój wolny czas i angażowali się aktywnie w przygotowania.

Ponadto podkreślamy, że obchody nie mogłyby dojść do skutku bez ogromnego zaangażowania i pracy wielu nauczycieli, pracowników obsługi i administracji naszej szkoły. Często niewidoczni, w ciszy sprawdzający liczne konkursy i podsumowujący wyniki, pozwolili innym bawić się i wesoło spędzić cały dzień.

Szczególne podziękowania kierujemy także do „dobrego ducha” dnia, który zawsze wszystko wie, ma i zorganizuje, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych i bez którego nie udałoby się przeprowadzić obchodów – pana Piotra Frygiera. Jak co roku Panie Piotrze – składamy głębokie pokłony.

Wyniki :

KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

1. Adam Stankiewicz (Świedziebnia)
  2. Karol Frejlich (Górzno)
  3. Joanna Szmagaj (Świedziebnia)
  4. Adam Kwella (Gołkowo)
  5. Adam Grapatyn (Jastrzębie)
  6. Mikołaj Więczkowski (Osiek)
  7. Zielińska Ewa (Świedziebnia)

KONKURS PLASTYCZNY

1. Julia Wolentarska (Jastrzębie)
  2. Weronika Wójcik (Zbiczno)